Nyheter

28 april, 2021

Fackförbundet Akavia samlar 130 000 jurister, ekonomer, samhällsvetare, personalvetare, IT-akademiker och kommunikatörer. Genom ett nytt samarbete kommer Billecta från och med april 2021 att hantera Akavias månatliga medlemsfakturering.

Billectas faktureringstjänst automatiserar hela fakturaprocessen för Akavia, från fakturaskapande, distribution och autogiro till avprickning av inbetalningar. Affären mellan Akavia och Billecta är värd cirka 3 MSEK per år, och omfattar månadsvis fakturering till Akavias samtliga omkring 130 000 medlemmar. 

“För ett modernt fackförbund bör det vara prioriterat att ge sina medlemmar smidigast möjliga lösning när det kommer till betalningsalternativ. Det är precis det som Akavia har gjort. Genom att automatisera alla processer skapar de en flexibel och medlemsanpassad fakturering. Vi är glada att kunna hjälpa Akavia och dess medlemmar att uppnå en smidig betalupplevelse” säger Rickard Hessner på Billecta.

Billecta är SaveLend Groups faktureringstjänst, och erbjuder en helhetslösning för fakturering, avprickning, påminnelse- och kravhantering, fakturaköp, bokföring m.m. som automatiserar kundernas hela faktureringsflöde. Konkurrensfördelarna är helhetslösningen, tillgänglighet, automatisering, flexibilitet, skalbarhet och användarvänlighet.

I vårt arbete med digitalisering och att utveckla våra tjänster för Akavias medlemmar är Billecta en leverantör som erbjuder flera betalsätt och lösningar för hantering av medlemsavgiften. Vi tror att våra medlemmar via förbundets webbplats kan med Billecta få en enklare och smartare hantering av medlemsavgiften och översyn av historiska avier”, säger IT-chef Markus Björkman på Akavia.

SaveLend Group AB 2025